foto1
"Słowa nie powinny być większe od czynów." H. Sienkiewicz
foto1
„Talent to tylko wielka cierpliwość.” Anatole France
foto1
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” M. Skłodowska
foto1
„Wykształcenie nie oznacza tego, ile się nauczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania, co wiesz, a czego nie.” A. France
foto1
„Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie

+ 48 579 470 809
spkamienica@spkp.pl
+48 34 32 73 304

Szkoła Podstawowa

im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej


Filtr
  • W tym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Osiem lektur na ósme czytanie. W naszej szkole w akcji uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Dla klas I-III czytała pani Agnieszka Sadowska "Katarynkę".

  • W związku z realizacją projektu Nadzieja Zwycięstwo 25 osobowa grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Doroty Grzyb wzięła udział w pokazie fragmentów filmu "Ikar - stan wyjątkowy" w SP nr 8 w Częstochowie. Film opowiada o wydarzeniach społecznych końca lat 80 - tych, które miały miejsce w Częstochowie.

  • Nasi najmłodsi uczniowie, czyli klasy pierwsze uczestniczyli 18 września w spotkaniu z dzielnicowym z Komisariatu Policji w Poczesnej. Policjanci opowiadali jak bezpiecznie korzystać z drogi do i ze szkoły.

  • 18 września 2019 został zaprezentowany skład Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Członkowie SU krótko przedstawili plan swoich działań na ten rok szkolny. Przewodnicząca szkoły Aleksandra Muchla opowiedziała wokół jakich wartości będą realizowane zadania.

  • 17 września uczniowie klas 8ab SP im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej spotkali się w Muzeum Regionalnym z Panem Igorem Strojeckim. Autor książki "Utracony Świat" opowiadał o swoim pradziadku Leonie Barszczewskim XIX wiecznym podróżniku, fotografie oraz etnografie.

  • W dniu 12 września odbyła się wycieczka klasy 5a, 5b, 5c i 6a po Jurze Krakowsko-Czestochowskiej. Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili zamek w Mirowie i Bobolicach, przeszli Grzędą Mirowską poznali historię i legendy związane z Bramą Twardowskiego, Ostrężnikiem, Pustynią Siedlecką oraz Sanktuarium Leśniowskim. Na koniec odbyły się warsztaty z pieczenia pizzy.

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. Dziś o godzinie 9.00 w Gminnej Hali Sportowej odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019-2020. Wśród zaproszonych gości byli Wójt Gminy Kamienica Polska Pan Adam Tajber oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Tomasz Nowowiejski, którzy życzyli uczniom oraz nauczycielom wytrwałości oraz sukcesów w nowym roku szkolnym. Uczniowie klas VI przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny, który wprowadził wszystkich w klimat nadchodzącego roku szkolnego.

  • Dnia 19 września 2019r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami/ prawnymi opiekunami

    • uczniów klas  I – V SP - o godz. 16.30
    • uczniów klas VI - VIII SP - o godz. 17.30

    Celem spotkania jest przekazanie informacji na temat prawa oświatowego wewnątrzszkolnego i zewnętrznego oraz wybory do rady oddziałowej Rady Rodziców.

  • „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Hasło tegorocznej akcji „Myślę, więc nie śmiecę”, które jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”, każdy z nas powinien wziąć sobie do serca.
  • W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w roku szkolnym 2021/2022 rozpoczął działalność KLUB ORTOGRAFFITI. Klub bazuje na Metodzie Ortograffiti. To metoda, która animowana w szkole pozwoli „połączyć staroszkolną metodę papier-ołówek z mądrze dobranymi treściami i barwną oprawą”. Oprócz żmudnego wypełniania zadań w kolorowych ćwiczeniach uczniowie mają okazję rozwijać swoje indywidualne predyspozycje oraz mogą wykazać się kreatywnością. Tak też było podczas drugiego spotkania uczennic i uczniów z klasy V a, którzy należą do tegoż Klubu. Zebranie odbyło się 23 września 2021.
  • 22. września 2021 odbyło się 1. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Ja czytam!
    Było to inicjalne spotkanie wyjątkowych uczennic i uczniów z klasy VIII a. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z kunsztem literackim w utworach: Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
    Dyskusja dotyczyła aspektów egzystencjalnych oraz uczuciowych.
    Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze twórczego myślenia i kreatywnego analizowania wybranych utworów poetyckich.
    Barbara Zawadzka
  • Natalia Żak to uczennica z klasy VIII a, która jest uzdolniona plastycznie. Zajmuje się grafiką komputerową. W grafikach Natalii widoczne są elementy kreskówkowe wywodzące się ze stylu mangi i anime. Jednak konwencja artystki jest zróżnicowana kolorystycznie. Postacie posiadają wschodnie rysy, duże oczy i cieniowane włosy.
  • 23. września klasy ósme udały się na wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Uczestnicy wycieczki poznali zabytki kultury i historii: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, wystawę w Muzeum Miejskim w Wadowicach oraz samo miasto Wadowice. Wędrówka śladami doniosłych i tragicznych wydarzeń z przeszłości naszego narodu przysporzyła wielu wrażeń i była fascynującą lekcją historii.
  • W dniach 21 i 22 września odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Uczniowie klas VII i VIII pod opieką pań polonistek Barbary Zawadzkiej, Ewy Wachowicz i Agnieszki Gołdy odczytali fragmenty utworu Gabrieli Zapolskiej " Moralność pani Dulskiej". Czytane fragmenty bardzo młodzieży przypadły do gustu i niektórzy obiecali przeczytanie całego utworu!
    Trzymamy kciuki za spełnienie obietnicy! Po głośnym odczytaniu fragmentów odbyły się w klasach dyskusje dotyczące pojęcia "moralność " , w których młodzież brała udział bardzo aktywnie.
    Ewa Wachowicz
  • Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w dniu 22.09.2021 dziewczęta ze SP w Kamienicy Polskiej wróciły na trasy biegowe w Konopiskach.
    W Indywidualnych Biegach Przełajowych PZ LZS w Częstochowie w Igrzyskach Dzieci drugie miejsce zajęła Nicola Księżyk, a w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej również na drugim miejscu uplasował a się Oliwia Mościńska.
    W Drużynowych Biegach Przełajowych PSZS w Częstochowie, w których uczestniczyły reprezentacje 14 szkół z Powiatu Częstochowskiego dziewczęta z naszej szkoły w Igrzyskach Dzieci zajęły trzecie miejsce, a w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej najbardziej nielubiane przez sportowców miejsce czwarte.
  • Warsztaty Taneczne Zespołu Folklorystycznego „Kamienica” w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej
    W dniu 16 września o godz. 10:30 odbyły się warsztaty taneczne dla klas VII i VIII zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej. Warsztaty te odbyły się w Szkole Podstawowej im.H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej, gdzie członkowie zespołu zaprezentowali nową suitę beskidu śląskiego. Było to możliwe dzięki pozyskaniu środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Zakupiono 8 kompletów strojów męskich i 8 kompletów strojów damskich. Kwota pozyskana na ten cele z programu EtnoPolska2021 to 21 053 zł.
  • Rok 2021 to 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i rok jego beatyfikacji. Był mężem stanu, obrońcą praw człowieka, narodu i Kościoła. Jego posługa dla Kościoła i ludzi przyniosła liczne owoce, w tym te o znaczeniu historycznym m.in.: Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i Wielka Nowenna Tysiąclecia.
    „Tylko orły szybują nad gniazdami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości.” Twierdził, że zawsze trzeba podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości.
    W związku z beatyfikacją Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego (12 września 2021 r.) nasi uczniowie mogli poznać tę niezwykłą postać, wzór do naśladowania w miłowaniu bliźniego i niezłomności w wierze.
    Opracowały: Edyta Kundzicz i Agnieszka Szkop.
  • W dniu 09.09.2021r. (czwartek) odbędzie się zebranie wychowawców klas I-VIII z rodzicami (prawnymi opiekunami). Celem spotkania jest m.in. zapoznanie z dokumentami prawa wewnątrzszkolnego oraz wybory do rad oddziałowych. Zapraszamy i przypominamy o przestrzeganiu bieżących zaleceń obowiązujących podczas pandemii COVID-19.

    - godz. 17.00 -kl. I-III

    - godz. 17.30 -kl. IV-VIII

    - godz. 18.00 -zebranie Rady Rodziców w świetlicy szkolnej

  • "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, która odbędzie się 4 września 2021 roku.
    Akcja Narodowego Czytania została, zapoczątkowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który wraz z małżonką co roku od 2012 roku czytają fragmenty wspaniałej polskiej literatury.
  • 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
    Obchody 82 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej uczczono w Gminie Kamienica Polska odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod obeliskiem przy Urzędzie Gminy w Kamienicy Polskiej ku czci pomordowanych mieszkańców wsi we wrześniu 1939 roku. Na uroczystości obecni byli m.in. Wójt Gminy Kamienica Polska Pan Adam Tajber, nauczyciele i uczniowie, przedstawiciele Związku Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz ochotniczych straży pożarnych.
  • "Wybiła już godzina! Dzwonek!
    Rok szkolny się zaczyna.
    Znów dni popłyną pracowite nad książką nad zeszytem. Życzymy Wam wszystkim na Roku Szkolnego początek dużo zapału, uśmiechu i samych miłych chwil."
    Dzisiaj rozpoczął się nowy rok szkolny 2021/22
  • 18 listopada 2020. (środa) odbędzie się spotkanie wychowawców klas I - VIII z rodzicami /opiekunami prawnymi: 
    - godzina 17.00 - klasy I-III,
    - godzina 17.30 - Klasy VI-VIII.

    Spotkanie odbędzie się zdalnie, w aplikacji Google Meet. Link do spotkania zostanie wysłany przez wychowawcę na platformie Workplace. Prosimy o zalogowanie się poprzez konto ucznia.

  • Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego: Aleksander Gałka

    Zastępca: Alicja Walentek

    Skarbnik: Zofia Żak

    Zespół do spraw uczniowskich: Natasza Szczęsna, Natalia Gorgól

    Rada Samorządu uczniowskiego ogłasza Kalendarz Kolorowych Dni

    02.10 - Dzień Kolorowych Skarpetek

    04.12 - Dzień Mikołaja

    08.01 - Dzień Dresa

    19.02 - Dzień Krawata

    05.03 - Dzień Kolorowego Stroju

    09.04 - Dzień Koszuli

    11.06 - Dzień Zwariowanych Okularów

     Uczniowie, którzy w wyznaczonym dniu założą odpowiedni strój będą zwolnieni z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.

  • „Więc owa szybkość, ta nerwowa prędkość,
    jest świadomością przemijania? Chęcią,
    aby zmieścić się w sobie przydzielonym czasie?”
    L. Marjańska, „Żyjemy prędko”[w:] tejże, „Spotkanie z Weroniką”, Warszawa 1999, s.18.
     
    W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza działa od czterech lat Dyskusyjny Klub Edukacyjny „Ja czytam!”. Działanie naszego Klubu skupione jest wokół książek i problematyki czytania. Podczas comiesięcznych spotkań uczniowie dzielą się doświadczeniami, spostrzeżeniami, wymieniają opiniami z odnoszeniem do faktów, uczą się formułować myśli używając poprawnej polszczyzny. Cechą wspólną jest krzewienie czytelnictwa!
  • „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
  • 9 września 2020. (środa) odbędzie się w szkole spotkanie wychowawców klas I - VIII z rodzicami /opiekunami prawnymi, mające na celu zapoznanie rodziców /opiekunów prawnych z dokumentami wewnatrzszkolnymi i procedurami odnośnie Covid 19 oraz wybory do rad oddziałowych.
    - godzina 16.30 - klasy I-V,
    - godzina 17.30 - Klasy VI-VIII.
    O godzinie 18.00 odbędzie się zebranie rady rodziców szkoły.

  • 1 września - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21 oraz 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

    Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce, wielu przyjaciół i zadowolenia z efektów pracy.

    1 września mija 81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Dokładnie o godzinie 4.47 niemiecki pancernik ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Rozpoczęła się wojna. Dzisiaj upamiętniając te wydarzenia uczczono pamięć poległych w wojnie przy Obelisku przy Urzędzie Gminy w Kamienicy Polskiej. Delegacje ze szkół oraz instytucji z terenu gminy a także przedstawiciele urzędu w asyście pocztów sztandarowych złożyli wiązanki kwiatów.



Copyright © 2024 Copyright SP Kamienica Polska Rights Reserved.